تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

خلق شعار تجاری-شباهت های شعار تجاری و تبلیغاتی-شعار تجاری

   شباهت های شعار تجاری و تبلیغاتی:

   ۱- هر دوی آنها مجموعه از لغات هستند که نوعی شعار محسوب می گردند.

   ۲- هر دوی آنها را می توان در هر زمان که نیاز بود تغییر داد.

   ۳- هر دوی آنها مشتری را وادار به توقف و تفکر میکنند (ولی در نوع اثری که بر مشتری می گذارند متفاوت هستند که در بررسی تفاوت ها این موضوع بیان شده است).

   

  خاطره ای از خلق شعار تجاری

   

  با پررنگ شدن مفهوم بازاریابی و روی اوردن شرکت ها به استراتژی ها و ابزارهای تبلیغاتی، یکی از ابزارهایی که به خوبی قادر به طرح و بیان خلاصه ماموریت، چشم انداز شرکتهاست و علاوه بر اون، به خوبی می تونه باعث افزایش ماندگاری و ایجاد احساس و ارتباط با مخاطبان بشه، استفاده از شعارهای تجاری و تبلیغاتی است که همین الان و با خوندن این متن شاید چهار یا پنج تای اونها به ذهن شما هم برسه. به همین دلایل جذابیت این ابزار در بین شرکت ها در حال افزایشه . با این حال علیرغم سادگی نسبی طرح چنین شعارهایی، نکات و ظرافت های دقیقی باید در تدوین اون مد نظر قرار بگیره و رعایت این ملاحظات هم کار رو تا حدودی سخت می کنه.

   

  اتفاقا طرح و تدوین شعار تجاری اخیرا توی یکی از فعالیت های مشاوره ای که با واحد بازاریابی یه شرکت نسبتا بزرگ و پرمخاطب داشتیم مطرح شده بود و قرار بود خروجی این کار، یعنی همون شعار تجاری در کمپین های تبلیغاتی شرکت هم به کار گرفته بشه، با این تفاوت که علیرغم کاربردی بودن محصول و خدمت نهایی این شرکت (جنبه B2C)، بدلیل گستردگی و لزوم استفاده و تجهیز بسترهای زیرساختی، اصولا همکاری این شرکت با کارفرماها (جنبه B2B) صورت می گرفت و به این ترتیب، هم مشتریان (شهروندان) و هم کارفرمایان (عموما دولتی) مخاطب این شعار در نظر گرفته می شدند. بالاخره بعد از مدت ها رایزنی، طرح فراخوان، جلسات طوفان فکری و و جرح و تعدیل شعارهای رسیده، یه شعار به عنوان شعار برگزیده انتخاب شد، نکته اینجا بود که هیات مدیره شرکت علیرغم همه بی تفاوتی که در جریان طرح و تدوین این شعار داشت، بعد از این که بالاخره شعار انتخاب شد، در اقدامی غیرمنتظره توی شعار دست برد و تغییراتی رو در اون اعمال کرد که شاید جذابیت و ظرافت شعار اولیه رو زیر سوال می برد.

   

  تفاوت های شعار تجاری و تبلیغاتی:

   ۱- شعار تجاری بخشی از هویت بنگاه اقتصادی است مانند اسم، لوگو و …. و برای اثر گذاری قوی و بلند مدت طراحی شده است ولی شعار تبلیغاتی برای استفاده کوتاه مدت می باشد.

   ۲- هر دوی آنها مشتری را وادار به توقف و تفکر میکنند ولی شعار تجاری باعث ایجاد تصویری کلی از اعتبار و ماهیت بنگاه اقتصادی می شود ولی شعار تبلیغاتی باعث ایجاد عکس المعل سریع (خرید کالا و یا تقاضای خدمات بنگاه اقتصادی مورد نظر توسط بیننده و یا خواننده) می شود .

   ۳- شعار تجاری را می توان در همه جا بکار برد از قبیل لوگو، در کلیه اوراق اداری در تبلیغات و … در حالی که شعار تبلیغاتی تنها در تبلیغات تلویزیونی، متنی و به طور خلاصه هر کجا که سخنی از تبلیغات بود می توان مورد استفاد قرار داد. ۴- شعار تجاری را همانند شعار تبلیغاتی می توان در هر لحظه تغییر داد ولی در هر دوره زمانی تنها می توان یک شعار تجاری انتخاب کرد در حالی که این موضوع برای شعار تبلیغاتی صدق نمی کند و هر تعداد شعار تبلیغاتی که مورد نیاز باشد را می توان به طور همزمان مورد استفاده قرار داد.

   هر بنگاه اقتصادی می تواند با رعایت کردن این موارد به راحتی یک شعار تجاری یا تبلیغاتی خلق کند که راحت به خاطر سپرده شود و هرگز فراموش نشود و در ذهن خواننده و یا بیننده خود اثری ماندگار داشته باشد. نباید فراموش کرد شعار تجاری و تبلیغاتی علاوه بر اینکه ماهیت و هدفی را که بنگاه اقتصادی مورد نظر می خواهد به آن برسد بیان می کند بلکه می تواند به عنوان موثرترین عامل در فروش و یا تقاضای محصولات و خدمات آن بنگاه باشد امری که در بسیاری از موارد توسط صاحبان بنگاهای اقتصادی در ایران به دست فراموشی سپرده می شود و در برخی موارد بجای آن تنها دست به تبلیغات با هزینه های هنگفت می زنند و در آخر سر هم نتیجه مورد دلخواه خود را از دریافت نمی کنند در اصل باید یاد آور شد تبلیغات بدون اینکه در چارچوب و قالب خاصی باشند بیهوده است و شعار تجاری و تبلیغاتی به تبلیغات یک بنگاه اقتصادی چارچوبی خاص می بخشد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 17 شهريور 1393 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 28 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160054
 • بازدید امروز :391565
 • بازدید داخلی :47392
 • کاربران حاضر :168
 • رباتهای جستجوگر:373
 • همه حاضرین :541

تگ های برتر